KRZYŻE
APTECZNE
+48 518 624 956

Blog Apteka i Klient

Zielony krzyż - symbolika i pochodzenie

Data publikacji artykułu: 19.12.2017
Historia i symbolika zielonego krzyża

Zielone krzyże na ulicach

Chodząc po ulicach polskich i europejskich miast patrzymy na wystawy, neony i reklamy. W oczy rzucają się świecące krzyże apteczne. Czasem są to krzyże neonowe, czasem kasetony, a najczęściej krzyże diodowe LED.

Kolory są różne, ale najpopularniejszy kolor to zielony. Nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech, Francji i Hiszpanii. W całej Europie widząc zielony krzyż można spodziewać się w pobliżu apteki.

Dlaczego akurat zielony? Nie chodzi tu o nadzieję, że leki pozwolą szybko wyleczyć chorobę.

Autor grafiki: Mathieu CHAINE,
License: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Jak zielony krzyż pojawił się na aptece?

Wynika to z historii. W jedenastym wieku w czasie wypraw krzyżowych w Ziemi Świętej został założony zakon. Ten zakon posiadał długą nazwę, to znaczy Rycerski i Szpitalniczy Zakon świętego Łazarza z Jerozolimy. I tak jak biblijny Łazarz, zakonnicy opiekowali się między innymi, a może przede wszystkim trędowatymi, chorymi na trąd.

Ponieważ długie nazwy mają to do siebie, że są długie i nikt ich nie pamięta, lud i zakonnicy na co dzień używali nazwy skróconej np. łazarzyści, lazarianie albo też lazaryci.

Od tych to nazw wzięło się w wojsku (i nie tylko w wojsku) pojęcie lazaret na określenie szpitala polowego. Jeśli ktoś tego nie wiedział, a na przykład ja przed zbieraniem materiałów do tego artykułu nie wiedziałem, to teraz już wie.

W dwunastym wieku mistrz zakonny przyjął jako godło zakonu zielony, prosty krzyż. Krzyż symbolizował posługę dla Chrystusa i dla niego poświęcenie poprzez opiekę nad chorymi. Kolor zielony stał się symbolem niesienia pomocy i służby w szpitalu.

Tak więc byli różni krzyżacy w historii, nie tylko Ci pod Grunwaldem. Zieloni krzyżacy także umieszczali swój krzyż na ubraniach i chorągwiach. Zielony krzyż i zieleń w szczególności stały się symbolem niesienia wszelkiej pomocy chorym, leczenia, a obecnie też i symbolem aptek oraz farmacji.

Więcej o zakonie i pięknej oraz bogatej historii zielonego krzyża można przeczytać w Wikipedii tutaj.

A jak może wyglądać zielony krzyż przeznaczony dla apteki, przedstawia prezentacja poniżej.

<< Powrót do listy artykułów