Chodząc po ulicach polskich i europejskich miast patrzymy na wystawy, neony i reklamy. W oczy rzucają się świecące krzyże apteczne. Czasem są to krzyże neonowe, czasem kasetony, a najczęściej krzyże diodowe LED.
Kolory są różne, ale najpopularniejszy kolor to zielony. Nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech, Francji i Hiszpanii. W całej Europie widząc zielony krzyż można spodziewać się w pobliżu apteki.
Dlaczego akurat zielony? Nie chodzi tu o nadzieję, że leki pozwolą szybko wyleczyć chorobę.
Autor grafiki: Mathieu CHAINE,
License: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
Wynika to z historii. W jedenastym wieku w czasie wypraw krzyżowych w Ziemi Świętej został założony zakon. Ten zakon posiadał długą nazwę, to znaczy Rycerski i Szpitalniczy Zakon świętego Łazarza z Jerozolimy. I tak jak biblijny Łazarz, zakonnicy opiekowali się między innymi, a może przede wszystkim trędowatymi, chorymi na trąd.
Ponieważ długie nazwy mają to do siebie, że są długie i nikt ich nie pamięta, lud i zakonnicy na co dzień używali nazwy skróconej np. łazarzyści, lazarianie albo też lazaryci.
Od tych to nazw wzięło się w wojsku (i nie tylko w wojsku) pojęcie lazaret na określenie szpitala polowego. Jeśli ktoś tego nie wiedział, a na przykład ja przed zbieraniem materiałów do tego artykułu nie wiedziałem, to teraz już wie.
W dwunastym wieku mistrz zakonny przyjął jako godło zakonu zielony, prosty krzyż. Krzyż symbolizował posługę dla Chrystusa i dla niego poświęcenie poprzez opiekę nad chorymi. Kolor zielony stał się symbolem niesienia pomocy i służby w szpitalu.
Tak więc byli różni krzyżacy w historii, nie tylko Ci pod Grunwaldem. Zieloni krzyżacy także umieszczali swój krzyż na ubraniach i chorągwiach. Zielony krzyż i zieleń w szczególności stały się symbolem niesienia wszelkiej pomocy chorym, leczenia, a obecnie też i symbolem aptek oraz farmacji.
Więcej o zakonie i pięknej oraz bogatej historii zielonego krzyża można przeczytać w Wikipedii tutaj.
A jak może wyglądać zielony krzyż przeznaczony dla apteki, przedstawia prezentacja poniżej.