KRZYŻE
APTECZNE
+48 518 624 956

Blog Apteka i Klient

Zakaz reklamy aptek

Data publikacji artykułu: 3.11.2017
Prawo i apteka

Ustawa refundacyjna z 2012 wprowadziła zakaz reklamy aptek

Nie można reklamować aptek i punktów aptecznych. Można informować o godzinach otwarcia aptek i adresie, ponieważ to nie jest reklama.

Teoretycznie wszystko jest jasne, ale w praktyce i jak to w prawie, jeśli brak dokładnych, precyzyjnych definicji, wszystko zależy od interpretacji przepisu.

Dlatego też tyle jest czasami kontrowersji, a jednocześnie różnych metod naginania prawa i przepisów przez niektóre firmy. Opinie na ten temat są podzielone, dla jednych to hipokryzja, dla innych dozwolona forma działania.

A przepis brzmi tak, cytując za ustawą Prawo Farmaceutyczne, artykuł 94a:

Zakaz reklamy aptek lub punktów aptecznych

1. Zabroniona jest reklama aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności. Nie stanowi reklamy informacja o lokalizacji i godzinach pracy apteki lub punktu aptecznego.
1a. Zabroniona jest reklama placówek obrotu pozaaptecznego i ich działalności odnosząca się do produktów leczniczych lub wyrobów medycznych.
2. Wojewódzki inspektor farmaceutyczny sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów ustawy w zakresie działalności reklamowej aptek, punktów aptecznych i placówek obrotu pozaaptecznego.
3. W razie stwierdzenia naruszenia przepisu ust. 1 lub 1a wojewódzki inspektor farmaceutyczny nakazuje, w drodze decyzji, zaprzestanie prowadzenia takiej reklamy.
4. Decyzji, o której mowa w ust. 3, nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności.

Jak widać, brak tu definicji słowa reklama. Reklama apteki może mieć szersze lub węższe znaczenie dla różnych osób i instytucji.

Co jest reklamą apteki?

Słownik języka polskiego definiuje reklamę jako ogół działań mających na celu zachęcanie klientów i potencjalnych klientów do kupowania produktów i towarów albo do korzystania z usług. Za reklamę uznaje się też ogłoszenie, plakat, ulotkę, napis, gazetkę, krótki film lub spot radiowy, służący wyżej wymienionemu celowi.

Tak więc reklama apteki w telewizji albo w radiu nie będzie dobrze widziana przez prawo (mówiąc oględnie). Rozdawanie ulotek na ulicy też nie przejdzie. Również kampanie w Google Adwords i płatne reklamy kontekstowe nie są możliwe do zastosowania. W tym przypadu blokuje je sama firma Google.

Na witrynie aptecznej nie można wywiesić plakatu z "Promocją", "Obniżką", "Wyprzedażą", "Tanimi Lekami". Jak więc żyć i działać w tym biznesie?

Aptekarze i apteki

Jak reklamować aptekę?

A może jednak pytanie powinno brzmieć inaczej, ponieważ zgodnie z prawem aptek nie można reklamować. Promować? Przyciągać klientów innymi środkami do punktu sprzedaży? Zachęcać do odwiedzin? Naganiać pacjentów? Rozsyłać wici?

Na szczęście istnieją skuteczne metody. Jak w każdym biznesie opierającym się na bezpośrednim kontakcie z klientem, czy to apteka czy sklep czy galeria handlowa, stosuje się często podobne narzędzia.

Jeśli nie można reklamować apteki, to jak inaczej przyciągnąć klienta?

W skrócie rozwiązania alternatywne dla płatnej reklamy apteki można podsumować następująco:

- dobra/coraz lepsza/perfekcyjna obsługa klienta,
- dostępność punktu: czas (dni i godziny otwarcia),
- dostępność punktu: lokalizacja (miejsca parkingowe, budynek samodzielny lub w centrum handlowym),
- wystrój wnętrza,
- wygląd zewnętrzny,
- "usługi" dodatkowe,
- asortyment towaru,
- poziom cenowy produktów,

Według nas najbardziej skuteczną metodą jest skupienie się na podstawach czyli jak najlepszej obsłudze bezpośredniej klientów na miejscu w aptece. Japońska filozofia Kaizen sprawdzi się tu doskonale. Opisać można ją po prostu jako ciągłe dążenie do doskonałości. Jeśli jesteśmy pacjentami i odwiedzaliśmy w życiu różne apteki pewnie zauważyliśmy, że jakość obsługi różni się w zależności od punktu i firmy.

Lubimy kupować tam, gdzie lubią nas. A to się wyczuwa. Naturalne podejście sprzedających farmaceutów i techników do ludzi wpływa pozytywnie na odbiór całej firmy. To nie są zawsze łatwe i proste umiejętności i wymagają profesjonalnego podejścia. Tu nie tylko trzeba mieć wiedzę dotyczącą leków i produktów, ale też trochę obycia z psychologią klienta. Natomiast jest to element, jeden z elementów kluczowych niezbędnych do osiągnięcia sukcesu w zwiększaniu sprzedaży w aptece.

Reklama leków w aptekach

Dozwolona "reklama" aptek

Tu też słowo "reklama" można traktować jako pisane w cudzysłowie. Krzyż apteczny LED jako element zewnętrznego wizerunku apteki nie jest traktowany jako reklama, a integralna część punktu sprzedaży. Zielony krzyż to dobrze rozpoznawalny w całej Europie symbol apteki. Światło, intensywne i jasne, również posiada swoją pozytywną symbolikę, m.in. wskazując drogę w ciemnościach, dając nadzieję, rozświetlając mroki, przekazując wiedzę, nowe pomysły i natchnienia.

Stosowany w nowoczesnych krzyżach aptecznych układ elektroniczny i wydajne diody LED pozwalają na jeszcze więcej możliwości. Ale cel zawsze pozostaje ten sam - pokazać klientom, pacjentom, przechodniom i kierowcom drogę do apteki i punktu aptecznego. Zwracać na siebie uwagę i przypominać - tu jesteśmy, czekamy i pozostajemy do Waszej dyspozycji.

Dobrze kojarzony wizerunek apteki ze świecącym krzyżem, nie zawsze zielonym, ale też w dowolnych innych kolorach, pozwala ludziom odnaleźć i zobaczyć aptekę z naprawdę dużej odległości. W dodatku przez całą dobę i w różnych warunkach pogodowych. Ten sposób "reklamowania" apteki, chociaż lepszy zwrot to, "przyciągania uwagi", jest dozwolony.

Na krzyżu aptecznym LED można, ale nie trzeba, użyć słowa apteka. Można też użyć nazwy własnej, marki, firmy albo zastosować logo lub symbol. Tak użyty krzyż diodowy jako reklama zewnętrzna będzie dzielnie i niezawodnie służył aptece i pomagał klientom.

Zielony krzyż apteczny LED z napisem Apteka

A co z reklamą aptek internetowych?

Apteka internetowa nie może korzystać z płatnych reklam typu banery graficzne, filmy i spoty wideo oraz płatnej reklamy kontekstowej w wyszukiwarkach. Ale może tworzyć treści i porady, dzięki którym wypozycjonuje się w wyszukiwarce np. Google. Ludzie poszukując informacji odnajdą aptekę w ten sposób i być może skorzystają z jej usług.

Pozycjonowanie SEO apteki internetowej to proces nie zawsze łatwy i często długotrwały. Jak sama nazwa wskazuje, proces to zestaw działań rozciągnięty w czasie. Tworzenie treści o dobrej jakości, tekstów i porad z których klienci skorzystają też nie jest zbyt łatwe, chyba, że apteka internetowa zleci to specjalistom z zewnątrz. Najważniejsze jednak jest to, że to legalna metoda i przy tym skuteczna. Stała inwestycja w utrzymanie pozycji apteki w wyszukiwarce opłaci się w długim okresie.

Przy okazji, jeżeli potrzebują Państwo merytorycznych tekstów, odpowiednich treści i profesjonalnej usługi w pozycjonowaniu swoich stron lub sklepów internetowych proszę sprawdzić ofertę firmy Nowoczesne Strony Internetowe RWD dla aptek. Zaprojektują dla Państwa także stronę lub sklep internetowy działające w nowoczesny sposób. Nowoczesna strona to także strona responsywna - wyświetli się na smartfonie, tablecie i komputerze zawsze poprawnie i właściwie.

Reklamowanie aptek na facebooku

Nie można reklamować, więc jak promować aptekę w alternatywny sposób?

Ciągle czytamy o nowych pomysłach obchodzących zakaz reklamy aptek. Część z tych metod to hipokryzja i nie należy ich pochwalać. Najważniejsze, by sposób promowania aptek był nie tylko zgodny z prawem, ale też nie łamał ogólnych moralnych zasad i nie wprowadzał podwójnych standardów.

Zawód farmaceuty i instytucja apteki zobowiązuje. To istotne, aby klienci i pacjenci mogli im ufać równie mocno jak lekarzom. To kwestia wizerunku i honoru. Dlatego, aby pogodzić kapitalizm, twarde zasady ekonomii i etykę, warto korzystać tylko z pomysłów, które nie łamią, ani nie nadwyrężają czy też nie naginają obowiązującego prawa.

Innowacje w aptece - totemy multimedialne, stoły dotykowe i systemy kolejkowe

Nie można reklamować - zgoda. Ale nie ma zakazu edukacji pacjentów w dziedzinie zdrowia i zdrowego stylu życia. Taka edukacja może odbywać się na miejscu w aptece lub punkcie aptecznym. Wykorzystanie nowoczesnej technologii umożliwia stworzenie multimedialnego i interaktywnego urządzenia do prezentacji każdego rodzaju informacji.

Najczęściej z wykorzystaniem ekranu dotykowego, łatwe w obsłudze monitory pokażą zdjęcia, wyświetlą film, zaprezentuja teksty i wiadomości. Mogą stanowić też rodzaj edukacyjnej rozrywki dla dzieci, gdy ich rodzice oczekują w kolejce.

A apropo kolejek. W aptekach, w których kolejki pacjentów są codziennością, można wykorzystać znany np. z urzędów lub poczty, system kolejkowy. Usprawnia to pracę zarówno farmaceutów i kas, a równocześnie zmniejsza frustrację i znudzenie klientów. Praktyczne numerki wyświetlane na ekranie mogą pojawiać się równolegle z informacjami lub filmami z poradami. Oczywiście nie z reklamami, bo reklam nie można emitować. Ale jest wiele innych rzeczy, które mogą się tam pojawić, uatrakcyjniając czas oczekiwania do kasy.

Innowacyjne urządzenia dla aptek - totemy multimedialne i stoły dotykowe

Jeżeli chcieliby Państwo poznać możliwości takich urządzeń i systemów do wykorzystania w aptece lub punkcie aptecznym, polecamy z kolei tę stronę internetową prezentującą ofertę takich produktów jak Totemy multimedialne, stoły dotykowe i systemy kolejkowe. Wśród tysięcy polskich aptek te najlepiej obsługujące klientów przetrwają i będą miały się dobrze. Oby takich aptek było jak najwięcej.

<< Powrót do listy artykułów